В дългата ни практика сме се срещали с много хора, които не знаят как да търсят правилно в google. И въпреки, че вече сме 2020 все още масово хората не знаят как да го правят. В следващите няколко реда ще дадем няколко основни правила, които ще са ви полезни за използването на търсачката.
Знаете ли че?
- Google не разпознава големи и малки букви, така, че няма никакво значение как ще напишете думата, словосъчетанието или изречението.
- Google не разпознава препинателни знаци и символи
- Google разпознава местоположението ви. Тоест, ако сте в София и напишете алуминиева дограма, но търсите такава фирма от Русе, вероятността да я намерите е много малка. Правилното е да попитате google за алуминиева дограма в Русе.
- Google не разпознава въпросите, а отговорите. Какво имаме предвид? Заменете „Как се прави мусака?“ с „Мусака се прави с“.
- Google обича кавичките. Точни фрази търсете с кавички.
- Google обича *. Да, обича звездичките. Може да я използвате успешно при търсене в изречение, ако не си спомняте част от него или в дадена фраза.
- Google обича OR. Странно, нали? Ако напишете „Подаръци за жени OR мъже“ в търсачката ще получите резултати и за двете. Тествайте, ако не вярвате.
- Google обича related. Може да го използвате, за да виждате сродни сайтове. Например related:fsnspot.com ще ни покаже сайтовете с подобна тематика. Така може да разглеждате и конкуренцията.
- Google обича link. Ако искате да разберете къде има линкове към сайта ви може да го направите по следния начин: link:вашият сайт. Пример: link:abv.bg и ще видите в кои сайтове има линкове на abv.bg.
- Google обича info. Ако искате да намерите информация за дадена страница или връзки към нея може да използвате например info:сайта. Например info:facebook.com.
Имайте предвид, че е важно да не оставяте място между related: и сайта. Същото се отнася и за link:, info: и т.н.
Друго, което много хора не знаят, че могат да използват е калкулатора на Google. Самата търсачка може да смята. Просто напишете 10 x 25, например и тя веднага ще извади отговора + калкулатор, на който можете да продължите да смятате доста сложи задачи. Можете да преобразувате и мерни еденици.
Всъщност има още много лесни „номерца“, с които можете да търсите в Google. Ако се сещате за тях може да ги напишете в коментар под статията.