В петък федералният апелативен съд в окръг Колумбия потвърди закона, подписан от президента Джо Байдън по-рано тази година, който ще забрани TikTok на 19 януари, освен ако компанията-майка на платформата, ByteDance, не продаде активите си в САЩ.
Съдът цитира опасения за националната сигурност в своето решение и отхвърли аргумента, направен от TikTok, че забраната нарушава конституционното право на свобода на словото.
„Първата поправка съществува, за да защити свободата на словото в Съединените щати“, пише съдия Дъглас Гинсбърг в основното становище. „Тук правителството действаше единствено, за да защити тази свобода от чужда враждебна нация и да ограничи способността на този противник да събира данни за хора в Съединените щати.“
TikTok публикува изявление в отговор на решението на съда, в което се казва: „Забраната на TikTok, освен ако не бъде спряна, ще заглуши гласовете на над 170 милиона американци тук в САЩ и по света на 19 януари 2025 г.“
А сега на къде? Делото вероятно ще отиде във Върховния съд, тъй като ByteDance търси по-благоприятен изход, преди законът да влезе в сила. Президентът Байдън има възможност да предостави еднократно, 90-дневно удължаване на срока за забрана, но само ако ByteDance покаже напредък в намирането на купувач.
Тъй като новоизбраният президент Доналд Тръмп трябва да положи клетва на 20 януари, един ден след влизането в сила на забраната, все още има въпроси относно това как той и неговата администрация биха избрали да действат, ако законът влезе в сила. Тръмп се опита да забрани TikTok чрез изпълнителна заповед през 2020 г., но оттогава каза, че е против забраната – както и някои от основните му донори, като милиардерите Илон Мъск и Джеф Яс. Новоизбраният президент в момента има повече от 14 милиона последователи в TikTok и използва платформата широко по време на кампанията си.
Има възможност Тръмп да инструктира Министерството на правосъдието да не прилага закона или да поиска от Конгреса да обърне курса, но предвид двупартийната подкрепа за забраната (дори сред някои политици, които са използвали платформата) и разделенията по въпроса в кабинета на Тръмп , не е ясно дали ще има подкрепата да го направи. Друг начин, по който Тръмп може да се намеси, е чрез преговори за продажба на компанията.
Междувременно, решението остане без намеса, „милионите потребители на TikTok ще трябва да намерят алтернативни медии за комуникация“, пише апелативният съд.